CEPHARES

Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja PAN

Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja PAN (IF PAN) należy do wiodących jednostek naukowych w kraju. Realizuje podstawowe badania naukowe w zakresie farmakologii, neuronauk, chemii medycznej oraz fitochemii. W wyniku ewaluacji jakości i działalności naukowej IF PAN uzyskał w roku 2022 najwyższą możliwą kategorię A+ w dyscyplinie nauki farmaceutyczne oraz kategorię A w dyscyplinie nauki medyczne, w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Priorytetami w działaniach IF PAN są rozwój i wysokie kompetencje naukowe pracowników, bardzo wysokie standardy kształcenia młodych pracowników naukowych oraz współpraca badawcza międzynarodowa i krajowa, zarówno z ośrodkami naukowymi, jak i z przemysłem. IF PAN dysponuje doskonale przygotowaną kadrą, posiadającą wieloletnie doświadczenie i wybitne osiągnięcia w obszarze eksperymentalnej neuropsychofarmakologii i neurobiologii.

W latach 2019–2023 IF PAN uzyskał dofinansowanie dla ponad 80 grantów na badania podstawowe, finansowane ze środków krajowych przez Narodowe Centrum Nauk,i w wysokości ponad 50 mln PLN, jak również szereg grantów realizowanych we współpracy z przemysłem, finansowanych przez NCBiR. Wynikiem badań prowadzonych w IF PAN są przede wszystkim publikacje naukowe, wdrożenia i patenty. W ostatnich latach opublikowano blisko 600 oryginalnych artykułów (wszystkie z listy JCR), w tym ponad 50 prac opublikowanych w czasopismach międzynarodowych o wysokim wskaźniku oddziaływania (pomiędzy 7,0 a 19,0).

CEPHARES

CENTRUM CEPHARES

Konsekwentna realizacja strategii rozwoju IF PAN pozwoliła na uzyskanie w 2018 roku wpisu na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej, a w latach 2021–2023 na zrealizowanie ambitnego zamierzenia inwestycyjnego, dofinansowanego w kwocie ponad 75 mln zł z funduszy Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój. W ramach tego przedsięwzięcia, przy Instytucie Farmakologii im. Jerzego Maja utworzono i otwarto Centrum Rozwoju Nowych Farmakoterapii Zaburzeń Ośrodkowego Układu Nerwowego CEPHARES, będącego odpowiedzią na wyzwania badawcze współczesnej neuropsychofarmakologii i niezaspokojone potrzeby terapeutyczne w obszarze chorób Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN). Działalność Centrum, służącego jako Core Facility dla Instytutu, ale także umożliwiającego realizację własnych projektów badawczych w oparciu o zakupioną infrastrukturę, koncentruje się na pracach zmierzających do wyjaśnienia mechanizmów chorób OUN będącymi poważnym wyzwaniem wśród społeczeństw wysokorozwiniętych (m.in. depresja, schizofrenia, choroby neurodegenracyjne jak choroba Parkinsona, Alzheimera, zaburzenia lękowe, uzależniania lekowe). Realizacja kompleksowego programu rozwoju kandydata na nowy lek OUN zakłada wykorzystanie najnowocześniejszych metod: chemo- i bioinformatyki, chemii medycznej, syntezy organicznej, analityki, biochemii, biologii molekularnej, elektrofizjologii, transgeniki oraz szerokiego spektrum metod czysto farmakologicznych z udziałem zwierzęcych modeli chorób OUN.

Organizacyjnie Centrum CEPHARES zostało podzielone na 5 Modułów Badawczych, grupujących stanowiska wyposażone ze środków projektu, będące uprzednio wpisane na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. Zaprojektowane i wyposażone w unikatową aparaturę stanowiska badawcze umożliwiają pełną ścieżkę opracowania nowych kandydatów na leki w strategii realizowanej od pomysłu (badania in silico), poprzez syntezę związków w laboratoriach chemicznych, a następnie wysokoprzepustowe badania przesiewowe in vitro aż po finalne badania bezpieczeństwa kandydata na lek i tzw. badania „proof-of-concept” na modelach zwierzęcych, zarówno farmakologicznych jak i transgenicznych, w tym własnych, generowanych w oparciu o system edycji genów CRISPR/Cas9. Nowoczesna infrastruktura badawcza została zaprojektowana również pod kątem możliwości realizacji komercyjnych projektów badawczo-rozwojowych B+R i wymogów stawianych ośrodkom partnerskim dla przemysłu farmaceutycznego. Prowadzenie badań w obszarze OUN, w oparciu o zasoby infrastrukturalne CEPHARES, zwiększa szansę na wykorzystanie wyników przez przemysł farmaceutyczny w zakresie rozwoju nowych terapii zaburzeń psychicznych.