CF2A i B

Chemia leków

Kierownik Modułu: dr inż. Katarzyna Kaczorowska

[email protected]

tel.: 12 334 37 20

Specjalista ds. badań i rozwoju z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w sektorze biotechnologicznym, posiadająca ekspertyzę w odkrywaniu innowacyjnych leków oraz w rozwoju leków generycznych. Magister inżynier Technologii Chemicznej (Politechnika Krakowska) i doktor Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu w dyscyplinie Nauk Farmaceutycznych (Uniwersytet Jagielloński).
Entuzjastyczny i pełen pasji chemik organik, wykwalifikowany w projektowaniu i optymalizacji procesów syntetycznych w celu przygotowania biologicznie aktywnych cząsteczek. Posiada duże doświadczenie w optymalizacji struktur wiodących poprzez rozwój SAR (zależność struktura-aktywność) oraz dywersyfikację na późnym etapie i wybór kandydata na lek. Wykwalifikowana w syntezie, oczyszczaniu i charakterystyce małych cząsteczek przy użyciu technik takich jak NMR, LC-MS, IR i DSC. Ma duże doświadczenie menedżerskie zarówno w rozwijaniu leków generycznych, jak i odkrywaniu małych cząsteczek. Potrafi umiejętnie kierować zespołem ludzi, zapewniając realizację kluczowych projektów badawczych na czas i w ramach założonego budżetu. Zarządzała projektami wewnętrznymi oraz pochodzącymi od zewnętrznych partnerów biznesowych koncentrujących się na syntezie związków małocząsteczkowych w skali mg do kg. Od 2015 roku pracuje w IF PAN, gdzie oprócz prowadzenia badań naukowych zajmuje się kierowaniem Działu Transferu Technologii, którego zadaniem jest komercjalizacja wyników badań oraz promocja dorobku badawczego Instytutu.

Na moduł Chemii Leków składają się dwa laboratoria: Laboratorium analityki chemicznej i Laboratorium optymalizacji i skalowania syntez. W obrębie modułu dostępna jest infrastruktura niezbędna do syntezy i analizy związków małocząsteczkowych. Nasi chemicy medyczni posiadają ugruntowaną wiedzę w zakresie projektowania i otrzymywania związków małocząsteczkowych oraz optymalizacji struktur chemicznych pod kątem poprawy parametrów ADMET i wyłonienia kandydata na lek i są gotowi do zaangażowania się w projekty wewnętrzne IF PAN oraz współpracy z zewnętrznymi partnerami akademickimi i biznesowymi w obszarach:

  • projektowania ścieżek syntezy,
  • optymalizacji warunków reakcji w celu poprawy efektywności procesu,
  • skalowania procesów od mg do kilkuset gramów,
  • syntezy bibliotek związków małocząsteczkowych ukierunkowanych na określony cel biologiczny,
  • izolacji związków z mieszanin oraz określania ich struktury chemicznej.

Nasz zespół składa się z chemików posiadających duże doświadczenie zarówno w badaniach naukowych, jak i w pracy przemysłowej. Specjalizujemy się w rozwiązywaniu różnorodnych problemów i wyzwań syntetycznych, oraz w opracowywaniu technologii bezpiecznych i przyjaznych dla środowiska. Dzięki wieloletniej praktyce, zdobyliśmy szeroką wiedzę w zakresie projektowania nowych cząsteczek o potencjalnym działaniu biologicznym, ze szczególnym uwzględnieniem substancji aktywnych dla ośrodkowego układu nerwowego (OUN).

Pełny wykaz dostępnej aparatury znajduje się w Laboratorium analityki chemicznej i Laboratorium skalowania syntez.