CF5

Modele behawioralne chorób OUN

 

Kierowniczka Modułu: dr Justyna Barut

[email protected]

tel.: 12 662 32 45

Kierowniczka Laboratorium ukończyła dwa kierunki studiów magisterskich, biochemię oraz biotechnologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorat w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu obroniła w Instytucie Farmakologii im. Jerzego Maja PAN, z którym związana jest od 2015 roku. Tutaj zdobyła duże doświadczenie w dziedzinie transgeniki, biologii molekularnej i motorycznego behawioru myszy. Interesuje się patogenezą chorób neurodegeneracyjnych, które bada na różnych modelach doświadczalnych in vivo i in vitro. Jej doktorat dotyczył zastosowania narzędzi CRISPR/Cas9 do generowania mutacji w neuronach i astrocytach. Podczas doktoratu stworzyła zwierzęta z progresywną degeneracją miejsca sinawego i powiązała wczesne stadia choroby Parkinsona z dysfunkcją układu noradrenergicznego. Podczas studiów doktoranckich odbywała staże w zagranicznych jednostkach naukowych (Uniwersytet Helsiński, DKFZ), a także realizowała wiele krajowych współprac w projektach dotyczących badania bólu chronicznego.

Moduł umożliwia prowadzenie zaawansowanych badań przedklinicznych na mysich modelach chorób OUN, w tym również modelach genetycznych. W skład modułu wchodzą dwa współpracujące ze sobą działy: Laboratorium wektorów wirusowych oraz Laboratorium badań behawioralnych. Są one rozbudowaniem istniejącej w IF PAN pracowni modeli myszy transgenicznych.

Laboratorium wektorów wirusowych GMM kl. II i laboratorium genotypowania oferuje zaplecze oraz niezbędny sprzęt potrzebny do procesów wytwarzania wektorów wirusowych (AAV, LVV), klonowania molekularnego i genotypowania. W zakresie możliwości laboratorium znajduje się produkcja i przechowywanie wektorów wirusowych, prowadzenie hodowli in vitro komórek pakujących w dedykowanym pomieszczeniu, przeprowadzanie procedur klonowania molekularnego, genotypowanie zwierząt laboratoryjnych oraz izolacja i analiza kwasów nukleinowych. Laboratorium posiada aktualne zgody na prace z GMO (kategoria I) i GMM (kategoria II) wydane przez Ministerstwo Środowiska.

Laboratorium wyposażone jest w specjalistyczną aparaturę badawczą, w tym system do automatycznej izolacji kwasów nukleinowych AutoPure Mini, ultrawirówkę Eppendorf CS150NX, termocyklery Bioer GeneExplorer, spektrofotometr Implen NanoPhotometer NP80 oraz system dokumentacji żeli Azure 200 Gel Imager. Do prowadzenia prac z kulturami komórkowymi dostępna jest komora laminarna BioAir SafeMateEco+ oraz inkubator CO2 Eppendorf CellXpert C170.

Uzupełnieniem głównej aparatury jest kompletne wyposażenie pomocnicze niezbędne do prowadzenia prac z zakresu biologii molekularnej, w tym system do elektroforezy kwasów nukleinowych, wirówki laboratoryjne różnego typu, cieplarko-suszarka, autoklaw oraz drobny sprzęt laboratoryjny. Wszystkie pomieszczenia spełniają standardy pracy z GMO/GMM i posiadają aktualne zgody na prowadzenie tego typu badań.

 

Laboratorium badań behawioralnych oferuje 3 komfortowe pomieszczenia służące do przeprowadzania badań in vivo (w tym jedno pomieszczenie przeznaczone tylko dla systemu klatek metabolicznych Promethion Core), 3 pomieszczenia bytowe oraz salę operacyjną. W tym module możliwe są do przeprowadzenia różne badania fenotypu zwierząt na dostępnym sprzęcie, jak m.in. badania aktywności spontanicznej (Open Field Test), pamięci roboczej (basen Morrisa, labirynty), testów na lękliwość zwierząt (Light-Dark Box), testów motorycznych (CatWalk, rotarod) czy interakcji społecznych. Do dyspozycji użytkowników są dostępne kamery oraz system zautomatyzowanej analizy obrazu. W razie potrzeby laboratorium udostępnia również samo miejsce robocze dla użycia prywatnego sprzętu. Oprócz części behawioralnej znajdują się osobne pomieszczenia bytowe z regałami.

Sala operacyjna spełnia standardy GMM/GMO i wyposażona jest w nowoczesny sprzęt umożliwiający precyzyjne, domózgowe podania cząsteczek/związków. W wyposażeniu znajduje się sprzęt do anestezji wziewnej zwierząt umożliwiający równoczesną obsługę 3 stanowisk operacyjnych. Do dyspozycji naukowców dostępne są dwa w pełni automatyczne stoliki stereotaktyczne wraz z pompami infuzyjnymi.

Laboratorium jest wyposażone w system klatek metabolicznych Promethion Core, które stanowią jedne z najbardziej zaawansowanych narzędzi dostępnych na rynku do kompleksowej analizy metabolicznej i behawioralnej zwierząt in vivo. Promethion jest jedynym narzędziem umożliwiającym synchronizację danych metabolicznych bezpośrednio z zachowaniem zwierząt. Posiadamy system składający się z 16 klatek metabolicznych przeznaczonych dla myszy, jak i szczurów.

Pełny wykaz dostępnej aparatury znajduje się w Laboratorium wektorów wirusowych i Laboratorium badań behawioralnych