CEPHARES

O projekcie

Celem przedsięwzięcia zrealizowanego przez Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja PAN (IF PAN) w Krakowie, było utworzenie zaawansowanego technologicznie Centrum Rozwoju Nowych Farmakoterapii Zaburzeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN) pod nazwą CEPHARES. Nowa infrastruktura badawcza została zlokalizowana w rozbudowywanych i zmodernizowanych obiektach IF PAN: w nowo powstałym, nowoczesnym budynku, obejmującym kompleks laboratoriów zlokalizowanych na powierzchni 1500 m2, jak i w budynku głównym przy ul. Smętnej 12. Laboratoria CEPHARES zgrupowane w pięciu modułach badawczych, zostały wyposażone w wysoko zaawansowaną i unikatową aparaturę o wartości ponad 50 mln zł.

 

Utworzenie centrum CEPHARES przy IF PAN jest odpowiedzią na wyzwania badawcze współczesnej neuropsychofarmakologii i niezaspokojone potrzeby terapeutyczne w obszarze chorób OUN. Nowoczesna infrastruktura została zaprojektowana również pod kątem możliwości realizacji komercyjnych projektów badawczo-rozwojowych (B+R) i wymogów stawianych ośrodkom partnerskim dla przemysłu farmaceutycznego.

Prowadzenie badań w obszarze OUN, w oparciu o zasoby CEPHARES, zwiększy wielokrotnie szansę na wykorzystanie wyników przez przemysł farmaceutyczny w zakresie rozwoju nowych terapii zaburzeń psychicznych.

Projekt został zrealizowany przez Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w okresie 15.04.2021 – 31.12.2023, dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 4.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (POIR.04.02.00-00-D007/20-00) w kwocie 75 225 963,00 zł. Budowa nowego obiektu centrum została zrealizowana od podstaw w formule „zaprojektuj-wybuduj”, prace budowlane prowadzono w terminie 10.08.2022 (przekazanie placu budowy wykonawcy) – 14.12.2023 (uzyskanie prawomocnego pozwolenia na użytkowanie).

Koszt całkowity projektu
96 658 942,68
Koszty kwalifikowalne
90 332 381,26
Wysokość dofinansowania
75 225 963,00

CEPHARES

Cele projektu

Centrum rozwoju nowych farmakoterapii zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego

Utworzenie zaawansowanego technologicznie Centrum CEPHARES stanowi odpowiedź na coraz większe i wciąż niezaspokojone potrzeby terapeutyczne w obszarze depresji, lęku, schizofrenii, chorób neurodegeneracyjnych czy uzależnień od substancji psychoaktywnych, włączając tzw. dopalacze. Schorzenia te są powiązane z postępem cywilizacyjnym, szczególnie w krajach wysokorozwiniętych, a problemy zdrowia psychicznego nabierają wyjątkowej aktualności wobec pandemii COVID-19, której skutki, związane z ograniczeniami sanitarnymi, będą rzutowały jeszcze długo na kondycję psychiczną społeczeństw całej populacji światowej.

Utworzenie zaawansowanych technologicznie 5 modułów laboratoryjnych

Podstawowym zadaniem CEPHARES będzie realizacja zaawansowanych, interdyscyplinarnych badań skorelowanych ze ścieżką rozwoju kandydatów na nowatorskie leki, z wykorzystaniem najnowszej infrastruktury aparaturowej, dostępnej w nowo wybudowanych modułach laboratoryjnych (CF1-CF5). Koncepcja interdyscyplinarnego ośrodka oparta jest na komplementarnych modułach, 60-letnim doświadczeniu IF PAN i kompetencjach zatrudnionych naukowców. Przyjęty, kompleksowy programu rozwoju kandydata na nowy lek OUN zakłada wykorzystanie metod: chemo- i bioinformatyki, chemii medycznej, syntezy organicznej, analityki, biochemii, biologii molekularnej, elektrofizjologii, transgeniki.

Platforma szkoleniowa w Centrum Informacji Naukowej

W ramach CEPHARES w oparciu o unikatową infrastrukturę, utworzona zostanie także platforma szkoleniowa w Centrum Informacji Naukowej (moduł CF6) dla szerokiej grupy pracowników naukowych, studentów i doktorantów, a przy wsparciu firmy KAWA.SKA, powstanie również ośrodek referencyjny Leica, renomowanego producenta zaawansowanego sprzętu do mikroskopii konfokalnej i innych technik obrazowania. Jednym z założeń centrum jest również podnoszenie kompetencji naukowych oraz promowanie i kształtowanie prozdrowotnych nawyków wśród społeczeństwa.

Rozwój środowiska stymulującego wynalazczość oraz przedsiębiorczość

Jednym z założeń uruchomienia centrum CEPHARES jest stworzenie zaplecza naukowo-technicznego dla rozwoju inicjatyw typu start-up/spin off/spin-out zorientowanych na komercjalizację wyników badań prowadzonych w obszarze OUN przez IF PAN – zgodnie z polityką naukową (transferu technologii) i gospodarczą (wsparcie dla rozwoju innowacyjnych mikro i małych przedsiębiorstw).

Efektywna platforma współpracy z sektorem B+R oraz jednostkami naukowymi

Zaawansowana technologicznie infrastruktura badawcza o unikalnym charakterze w skali Europy centralnej, stanowiąca wyposażenie CEPHARES, umożliwi przedsiębiorcom prowadzącym prace B+R oraz zainteresowanym badaczom z jednostek naukowych, dostęp do najnowszych technologii z zakresu bioinformatyki, chemii leków, chemii analitycznej, analiz in vitro, technik obrazowania, farmakokinetyki, farmakologii behawioralnej oraz transgeniki. Dostęp do zaplecza badawczego CEPHARES daje możliwość prowadzenia szerokiego spektrum badań w jednym miejscu bez konieczności wynajmowania przez sektor B+R wielu podwykonawców dla jednego projektu rozwoju prototypowego leku.

CEPHARES

Etapy realizacji

28.03.2024
Zakończenie prac rozruchowych w budynku i rozpoczęcie instalacji specjalistycznego wyposażenia
12.01.2024
Złożenie końcowego rozliczenia projektu do IW POIR
14.12.2023
Uroczyste otwarcie Centrum CEPHARES
13.12.2023
Uzyskanie prawomocnego pozwolenia na użytkowanie
03.11.2023
Zgłoszenie budynku do odbiorów
08.05.2023
Otrzymanie zwiększenia dofinansowanie projektu o ponad 8 mln zł
27.04.2023
Zakończenie realizacji stanu surowego budynku
2022-2023
Ogłoszenie ponad 50 postępowań przetargowych i zawarcie ponad 90 umów na dostawy sprzętu i wyposażenia
29.08.2022
Rozpoczęcie prac wyburzeniowych
10.08.2022
Przekazanie placu budowy wykonawcy
28.07.2022
Uzyskanie prawomocnego pozwolenia budowlanego
15.06.2022
Zakończenie prac projektowych
03.03.2022
Podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji
31.01.2022
Rozstrzygnięcie postępowania przetargowego „zaprojektuj/wybuduj” na wykonawcę inwestycji budowlanej
30.11.2021
Zawarcie pierwszej umowy na dostawę aparatury (dyspenser akustyczny Echo 655T)
15.04.2021
Podpisanie umowy na realizację projektu POIR.04.02.00-00-D007/20-00

CEPHARES

MISJA PRZEDSIĘWZIĘCIA

Głównym celem CEPHARES jest stworzenie unikatowego ośrodka akademickiego w skali europejskiej, konsolidującego potencjał psychofarmakologii, neurobiologii i chemii medycznej, który wyposażony w ultranowoczesne instrumentarium badawcze, zapewni kompleksowy program badań od zaprojektowania cząsteczki po w pełni zwalidowaną substancję o potencjale leku spełniającą wymagania dopuszczenia do fazy badań klinicznych w obszarze schorzeń OUN. Główne zadania CEPHARES obejmują wyznaczanie nowych kierunków farmakologicznych, prowadzenie interdyscyplinarnych prac B+R ukierunkowanych na odkrywanie nowych leków oraz opracowywanie nowych metod i technologii badawczych. Założona w CEPHARES synergia nauk podstawowych z badaniami przemysłowymi otwiera ścieżkę dla wdrożenia wyników przez współpracujących przedsiębiorców sektora farmaceutycznego oraz wprowadzenie na rynek innowacyjnego leku OUN.

CEPHARES INFRASTRUKTURA

Centrum CEPHARES to wydzielona przestrzeń badawcza, dostosowana pod względem wymagań technicznych do realizacji poszczególnych etapów rozwoju nowego leku zgodnie z ergonomią procesu Drug Discovery and Development oraz do świadczenia zaawansowanych usług badawczych dla sektora Life Science.

Dzięki powstaniu nowego budynku przy ul. Smętnej 12, uzyskano dodatkową przestrzeń na nowe laboratoria w modułach: CF1 – Bioinformatyka, CF2 – Chemia leków, CF3 – Bioanaliza, CF4 – Mechanizmy działania leków i CF5 – Modele behawioralne in vivo. Zostały one wyposażone w unikatowy, wysokowydajny sprzęt do badań, który zautomatyzuje główne procesy poszczególnych etapów rozwoju nowego leku, zapewniając możliwość prowadzenia strategicznych badań naukowych nad złożoną problematyką patologii OUN na najwyższym poziomie.

W kolejnych planach jest remont i przekształcenie zabytkowych obiektów przy ul. Ojcowskiej 52 gdzie będą mieścić się Centrum informacji naukowej (moduł CF6) zajmujące się gromadzeniem, digitalizacją, archiwizacją i upublicznianiem wyników badań realizowanych w CEPHARES. W ramach modułu CF6 działać będzie:

  • Ośrodek konferencyjno-szkoleniowy realizujący zadania związane z organizacją szkoleń i konferencji,
  • Platforma przedsiębiorczości zajmującą się udostępnianiem zaplecza laboratoryjnego dla spółek spin-off oraz zewnętrznych grup badawczych

Powyższa inwestycja, ujęta w projekcie POIR, została zaniechana na etapie uzyskania prawomocnych pozwoleń konserwatorskich i budowlanych, z powodu braku środków, spowodowanego dramatycznym wzrostem cen usług i materiałów budowlanych w wyniku pandemii COVID-19 i wybuchu wojny na Ukrainie.

Kompleks laboratoriów modułu CF5 Sala seminaryjna

CEPHARES Zespół projektowy 2021-2023

  • Adiunkt, kierownik Zakładu Inżynierii Genetycznej ZIG GMO/GMM w IF PAN.

    Odpowiedzialny za zarządzanie projektem na etapie przygotowania wniosku o finansowanie oraz realizacji inwestycji. Koordynuje wszystkie działania, odpowiedzialny za rozmowy z partnerami strategicznymi, ogólną wizję projektu w fazie inwestycyjnej oraz funkcjonowania jednostki w okresie trwałości projektu oraz uruchomienie modułów CF4 i CF5.

  • Kierownik Działu Technicznego IF PAN

    Odpowiedzialny za proces przygotowania inwestycji od strony technicznej, budowlanej oraz projektu architektoniczno-budowlanego, a także koordynację i prowadzenie procesu inwestycyjnego. Był odpowiedzialny za koordynację całości prac związanych z przygotowaniem programu funkcjonalno-użytkowego dla inwestycji przy ul. Smętnej 12 oraz projektu budowlanego dla inwestycji przy ul. Ojcowskiej 52.

  • Odpowiedzialny za koordynację i prowadzenie procesu inwestycyjnego przy ul. Smętnej 12.

  • Broker Technologii w Dziale Transferu Technologii oraz Specjalista w Zakładzie Chemii Leków IFPAN

    W projekcie odpowiedzialna za koordynację zakupu aparatury, uruchomienie modułu CF2 i CF6, kontakty z sektorem B+R oraz promocję projektu.

  • Kierownik Działu Transferu Technologii w IF PAN

    Odpowiedzialny za kontakty z sektorem B+R i pozyskiwanie partnerów strategicznych dla projektu Cephares na etapie inwestycji i w okresie trwałości projektu, współodpowiedzialny za uruchomienie modułów  CF1.

  • Specjalista w Zakładzie Chemii Leków IF PAN

    Odpowiedzialna za przygotowanie agendy badawczej oraz zgodność merytoryczną wniosku z agendą badawczą w trakcie realizacji projektu jak również pozyskiwanie partnerów naukowych do realizacji przyszłych badań w Cephares i współodpowiedzialna za uruchomienie modułów  modułu CF3 i CF6.

  • Kierownik Zakładu Chemii Leków w IF PAN

    Konsultacja merytoryczna w zakresie funkcjonowania modułów Cephares pod kątem opracowywania nowych kandydatów na leki OUN. Doradztwo w zakresie możliwości i wizji rozwoju Cephares w oparciu o aktualne potrzeby i zainteresowania sektora naukowego i B+R. Współodpowiedzialny za uruchomienie modułów CF1 i CF3.

  • Główny Księgowy w IF PAN

    Konsultacja i nadzór księgowo-finansowy nad realizacją projektu.

  • Kierownik Sekretariatu IF PAN

    Obsługa administracyjna projektu, przygotowywanie regulaminów, sprawozdań, raportów, umów oraz aneksów o dofinansowanie, materiałów informacyjnych, promocyjnych, prowadzenie korespondencji.

  • Pracownik w Zakładzie Neurofarmakologii Molekularnej

    Obsługa systemu SL, kontakt z IP.

Zespół projektowy powołany do realizacji projektu CEPHARES oraz grupa pracowników odpowiedzialnych za zakup aparatury. Kolejno od lewej: mgr Przemysław Kawecki (wyposażenie IT), mec. Aleksandra Liszka-Gronek (obsługa prawna), mgr inż. Ewelina Mazur-Gądek (zamówienia publiczne), dr Ryszard Bugno (wyposażenie modułu CF2), mgr Lidia Radwan (obsługa rozliczeń i sprawozdawczość), dr inż. Katarzyna Kaczorowska (z-ca kierownika projektu d/s aparatury, wyposażenie modułu CF2), mgr inż. Maciej Baran (z-ca kierownika projektu d/s budowlanych), dr Katarzyna Rafa-Zabłocka (wyposażenie modułu CF4), mgr Anna Kliś (asystentka kierownika projektu), mgr Iwona Świątek (wyposażenie zwierzętarni), dr Piotr Chmielarz (wyposażenie modułu CF5), mgr Kamila Piotrowska (biuro projektu), dr hab. Katarzyna Kuter-Nowak (wyposażenie modułu CF4), dr Marcin Siwiec (wyposażenie modułu CF4 w zakresie elektrofizjologii), dr Julita Wesołowska (wyposażenie modułu CF4 w zakresie obrazowania mikroskopowego), dr Przemysław Mielczarek (wyposażenie modułu CF3 w zakresie proteomiki), dr hab. Danuta Jantas (wyposażenie modułu CF4 w zakresie badań in-vitro), dr hab. Michał Korostyński (ekspert merytoryczny, wyposażenie modułu CF1), dr Beata Duszyńska (Agenda Badawcza i wyposażenie pokoi biurowych), mgr Tomasz Lenda (wyposażenie modułu CF3 i CF4), prof. dr hab. Andrzej Bojarski (konsultant naukowy, wyposażenie modułu CF1), dr hab. Grzegorz Kreiner (kierownik projektu).

Na zdjęciu brak dr Grzegorza Satały (wyposażenie modułu CF3) oraz dr Wojciecha Zajączkowskiego (wyposażenie IT). Ponadto, przez cały czas realizacji projektu był on wspierany przez Dział Finansowo-Księgowy IF PAN, a okresowo przez Dział Spraw Pracowniczych, Dział Obsługi Projektów, Dział Techniczny i Dział Zaopatrzenia IF PAN.