CEPHARES
O projekcie
Głównym celem przedsięwzięcia realizowanego przez Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja PAN (IF PAN) w Krakowie, jest utworzenie zaawansowanego technologicznie Centrum Rozwoju Nowych Farmakoterapii Zaburzeń Ośrodkowego Układu Nerwowego (OUN) pn. CEPHARES. Nowa infrastruktura badawcza będzie zlokalizowana w rozbudowywanych i modernizowanych obiektach IF PAN, tj. w nowej części głównego budynku przy ul. Smętnej 12 oraz w zabytkowym kompleksie przy ul. Ojcowskiej 52 w Krakowie. Pomieszczenia laboratoryjne centrum CEPHARES zostaną wyposażone w wysoko zaawansowaną i unikatową aparaturę badawczo-naukową o wartości około 45 mln zł.
Utworzenie centrum CEPHARES przy IF PAN jest odpowiedzią na wyzwania badawcze współczesnej neuropsychofarmakologii i niezaspokojone potrzeby terapeutyczne w obszarze chorób OUN. Nowoczesna infrastruktura badawcza została zaprojektowana pod kątem możliwości realizacji komercyjnych projektów badawczo-rozwojowych (B+R) i wymogów stawianych ośrodkom partnerskim dla przemysłu farmaceutycznego.
Prowadzenie badań w obszarze OUN, w oparciu o zasoby infrastrukturalne CEPHARES, zwiększy wielokrotnie szansę na wykorzystanie wyników przez przemysł farmaceutyczny w zakresie rozwoju nowych terapii zaburzeń psychicznych.
Projekt jest realizowany przez Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w okresie od 15.04.2021 do 31.12.2023, dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 4.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (POIR.04.02.00-00-D007/20-00).
CEPHARES
Etapy realizacji
CEPHARES
MISJA PRZEDSIĘWZIĘCIA
Głównym celem projektu CEPHARES jest stworzenie unikatowego ośrodka akademickiego w skali europejskiej, konsolidującego potencjał psychofarmakologii, neurobiologii i chemii medycznej, który wyposażony w ultranowoczesne instrumentarium badawcze, zapewni kompleksowy program badań od zaprojektowania cząsteczki po w pełni zwalidowaną substancję o potencjale leku spełniającą wymagania dopuszczenia do fazy badań klinicznych w obszarze schorzeń OUN. Główne zadania CEPHARES obejmują wyznaczanie nowych kierunków farmakologicznych, prowadzenie interdyscyplinarnych prac B+R ukierunkowanych na odkrywanie nowych leków oraz opracowywanie nowych metod i technologii badawczych. Założona w CEPHARES synergia nauk podstawowych z badaniami przemysłowymi otwiera ścieżkę dla wdrożenia wyników przez współpracujących przedsiębiorców sektora farmaceutycznego oraz wprowadzenie na rynek innowacyjnego leku OUN.
INFRASTRUKTURA
Centrum CEPHARES to wydzielona przestrzeń badawcza, dostosowana pod względem wymagań technicznych do realizacji poszczególnych etapów rozwoju nowego leku zgodnie z ergonomią procesu Drug Discovery and Development oraz do świadczenia zaawansowanych usług badawczych dla sektora Life Science.
Dzięki rozbudowie części istniejącego budynku znajdującego się przy ul. Smętnej 12, powstaną nowe laboratoria w modułach: CF1 – Bioinformatyka, CF2 – Chemia leków, CF3 – Bioanaliza, CF4 – Mechanizmy działania leków i CF5 – Modele behawioralne in vivo. Zostaną one wyposażone w unikatowy, wysokowydajny sprzęt do badań, który zautomatyzuje główne procesy poszczególnych etapów rozwoju nowego leku, zapewniając możliwość prowadzenia strategicznych badań naukowych nad złożoną problematyką patologii OUN na najwyższym poziomie.
Wyremontowane i zmodernizowane, zabytkowe obiekty przy ul. Ojcowskiej 52 będą mieścić Centrum informacji naukowej (moduł CF6) zajmujące się gromadzeniem, digitalizacją, archiwizacją i upublicznianiem wyników badań realizowanych w CEPHARES. W ramach modułu CF6 działać będzie:
- Ośrodek konferencyjno-szkoleniowy realizujący zadania związane z organizacją szkoleń i konferencji,
- Platforma przedsiębiorczości zajmującą się udostępnianiem zaplecza laboratoryjnego dla spółek spin-off oraz zewnętrznych grup badawczych
- Ośrodek Referencyjny Leica renomowanego producenta zaawansowanego sprzętu do mikroskopii konfokalnej i innych technik obrazowania, który powstanie przy wsparciu firmy KAWA.SKA.
Zespół projektowy
-
Adiunkt, kierownik Zakładu Inżynierii Genetycznej ZIG GMO/GMM w IF PAN.
Odpowiedzialny za zarządzanie projektem na etapie przygotowania wniosku o finansowanie oraz realizacji inwestycji. Koordynuje wszystkie działania, odpowiedzialny za rozmowy z partnerami strategicznymi, ogólną wizję projektu w fazie inwestycyjnej oraz funkcjonowania jednostki w okresie trwałości projektu oraz uruchomienie modułów CF4 i CF5.
-
Kierownik Działu Technicznego IF PAN
Odpowiedzialny za proces przygotowania inwestycji od strony technicznej, budowlanej oraz projektu architektoniczno-budowlanego, a także koordynację i prowadzenie procesu inwestycyjnego. Był odpowiedzialny za koordynację całości prac związanych z przygotowaniem programu funkcjonalno-użytkowego dla inwestycji przy ul. Smętnej 12 oraz projektu budowlanego dla inwestycji przy ul. Ojcowskiej 52.
-
Broker Technologii w Dziale Transferu Technologii oraz Specjalista w Zakładzie Chemii Leków IFPAN
W projekcie odpowiedzialna za koordynację zakupu aparatury, uruchomienie modułu CF2 i CF6, kontakty z sektorem B+R oraz promocję projektu.
-
Kierownik Działu Transferu Technologii w IF PAN
Odpowiedzialny za kontakty z sektorem B+R i pozyskiwanie partnerów strategicznych dla projektu Cephares na etapie inwestycji i w okresie trwałości projektu, współodpowiedzialny za uruchomienie modułów CF1.
-
Specjalista w Zakładzie Chemii Leków IF PAN
Odpowiedzialna za przygotowanie agendy badawczej oraz zgodność merytoryczną wniosku z agendą badawczą w trakcie realizacji projektu jak również pozyskiwanie partnerów naukowych do realizacji przyszłych badań w Cephares i współodpowiedzialna za uruchomienie modułów modułu CF3 i CF6.
-
Kierownik Zakładu Chemii Leków w IF PAN
Konsultacja merytoryczna w zakresie funkcjonowania modułów Cephares pod kątem opracowywania nowych kandydatów na leki OUN. Doradztwo w zakresie możliwości i wizji rozwoju Cephares w oparciu o aktualne potrzeby i zainteresowania sektora naukowego i B+R. Współodpowiedzialny za uruchomienie modułów CF1 i CF3.
-
Główny Księgowy w IF PAN
Konsultacja i nadzór księgowo-finansowy nad realizacją projektu.
-
Kierownik Sekretariatu IF PAN
Obsługa administracyjna projektu, przygotowywanie regulaminów, sprawozdań, raportów, umów oraz aneksów o dofinansowanie, materiałów informacyjnych, promocyjnych, prowadzenie korespondencji.
-
Pracownik w Zakładzie Neurofarmakologii Molekularnej
Obsługa systemu SL, kontakt z IP.