Badania in vitro i ex vivo
Absolwent studiów magisterskich na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku Biologia, specjalność biologia molekularna. Posiada bogate doświadczenie zdobyte w wielu projektach badawczych oraz we współpracy z sektorem farmaceutycznym.
Ma praktykę w kierowaniu zespołami realizującym zadania w ramach grantów współfinansowanych przez EU. Entuzjasta stosowania nowych technologii w badaniach naukowych. Jego zainteresowania naukowe obejmują wykorzystanie inżynierii komórkowej w poszukiwaniu substancji biologicznie czynnych jako potencjalnych nowych leków. Interesuje się także poszukiwaniem nowych terapii choroby Parkinsona.
Moduł CF4A – badania ex vivo i in vitro składa się z trzech laboratoriów: in vitro, biochemicznego i histologicznego. Jednostka powstała w celu zapewnienia panelu metod analitycznych, biochemicznych oraz histologicznych, które można wykorzystać do identyfikacji i walidacji molekularnych mechanizmów działania kandydatów na lek. Wyniki otrzymane przy wykorzystaniu infrastruktury modułu pomogą zdecydować, czy wybrany związek ma realną szansę stać się skutecznym terapeutykiem i przygotować informacje niezbędne do planowania dalszych badań.
Główne wyposażenie laboratorium stanowią Agilent Seahorse XF Pro – unikatowe urządzenie służące do funkcjonalnej analizy metabolizmu energetycznego komórek, Protein Simple Jess (Biotechne) – aparatura pozwalająca na całkowite zautomatyzowanie techniki Western blot, Amersham Typhoon 5 (Cytiva) – wielofunkcyjny skaner do obrazowania biomolekularnego, w tym ilościowych analiz proteomicznych DIGE oraz autoradiografii cyfrowej w dużym formacie oraz Zestaw do wysokosprawnej chromatografii cieczowej HPLC-EDC. Dokładny opis wyżej wymienionego sprzętu znajduje się na stronie Aparatura.
Na pozostałe wyposażenie laboratorium składa się Leica HistoCore Arcadia C i H nowoczesna, dwumodułowa stacja zatapiająca w parafinie sterowana za pomocą mikroprocesora, wyposażona w moduł grzewczy i chłodzący. Leica IP C drukarka do kasetek histopatologicznych. Leica HistoCore Water Bath łaźnia wodna służąca do rozprostowywania skrawków parafinowych w rutynowej preparatyce parafinowej. Leica HistoCore Slide Dryer suszarka do szkiełek. Leica HistoCore Autocut automatyczny mikrotom rotacyjny. Leica VT 1200S vibratome automatyczny wibratom. Optatech drukarka do szkiełek podstawowych.
Pełny wykaz dostępnej aparatury znajduje się w Laboratorium badań in vitro i ex vivo